wtorek, 22 grudnia 2015

Cherimoya, Cherimola, Jabłko budyniowe (Annoa Cherymola), Flaszowiec peruwiański





Miałem szczęście i nie musiałem kupować pestek w sklepach z nasionami. Czerymoję znalazłem w markecie. Owoc kosztował 7 zł i co dziwne nie cieszył się dużą popularnością. Wziąłem kilka owoców, a reszta po kilku dniach zgniła na półkach sklepowych (sic!). Te owoce bardzo szybko dojrzewają. Praktycznie kiedy docierają do Polski, zostaje naprawdę niewiele czasu na konsumpcję. Kiedy owoc jest cały brązowy nie nadaje się już do spożycia. W środku zawiera pestki, które są trujące!






Mam pestkę i co dalej?

Nasiona czerymoji utrzymują zdolności do kiełkowania przez wiele lat. Przed posadzeniem nasion moczymy je kilka dni w ciepłej wodzie. Te, które opadną na dno nadają się do wysiania. Te, które pływają po powierzchni musimy odrzucić, lub poczekać dłużej aż nasiąkną wodą na tyle, że zatoną. Stosujemy glebę do wysiewu nasion i pikowania, a później przesadzamy do mieszanki torfu, piasku i perlitu.  Temperatura nie może spaść poniżej 20°C. Nasiona potrzebują 3-5 tygodni do wykiełkowania. Flaszowiec to szybko rosną roślina i zaczyna owocować po 3-4 latach.




Niezwykłe właściwości?

Czerymoja jest uważana za najsmaczniejszy owoc na ziemi. Ma smak i konsystencję zbliżoną do budyniu. Posiada wysoką zawartość witaminy B6 i C.


Pielęgnacja

Częściowo zimozielone drzewo potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Starsze wytrzymują temperaturę -4°C. Można hartować drzewo 50-100 godzin w roku w temperaturze 0-8°C. Idealna temperature latem to 18-28°C, a zimą 5-18°C. Preferuje chłodne lata i chłodne noce. Zbyt wysoka i zbyt niska temperatura jest szkodliwa. Gleba o ph 5-8 z bardzo dobrym drenażem. Idealna będzie mieszanka 50% torfu, 10% piasku i 40% perlitu. W okresie wzrostu nawozimy raz na 3 miesiące. Przesadzamy raz w roku do większej doniczki. Podlewać czesto w okresie wzrostu, mniej w okresie uśpienia. Tworzy żeńskie kwiaty przez pierwsze 36h, które poźniej przemieniają się w męskie kwiaty na kolejne 36h. Prawie nigdy nie są zapylane pyłkiem z tego samego kwiatu, więc trzeba pomyśleć o sztucznym zapylaniu. Pyłek można zebrac (przechowywać maksymalnie do 3 dni) z kilku męskich kwiatów i zapylać pędzelkiem.

7 komentarzy:

  1. Witam czy podczas wykielkowania gdy mają już 5cm należy intensywnie podlewać bo zaczynają zolknac

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam!Pestki zasadziłem pod koniec maja br.(niecałe 6 msc.!)Zbiera SIĘ żeby zakwitnąć!)Ciekawa roślinka! FAJNA ZABAWA!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy to drzewo może rosnąć w ogrodzie i przetrwać zimę ??

    OdpowiedzUsuń
  4. Przywiozłam pestki z Madery. Zasadzilam i wykielkowaly dwie. Mają po 20cm wysokosci,ale zaczely zrzucac listki. Czekam co będzie dalej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moje jablko zrzucilo wszystkie liscie, 3-4 tygodnie stalo bez lisci juz mielismy wyrzucac a tu male litki sie pojawily, teraz rosnei jak oszalałe. Najwyrazniej ma taki okres ze zrzuca wszystko.

    OdpowiedzUsuń
  6. Moje drzewko ma juz 6 lat, obcinam je co roku, bo galazki podsychaja i wypuszczaja nowe.
    Drzewko ma okolo 2m wysokosci. Trzymam je caly czas w domu, gdzie ma temperature okolo 20'c oprocz uplanych dni. Mieszkam w Londynie, wiec zimy nie sa srogie. Skoro starsze okazy moga wytrzymac temperature do -4'c to wystawie moje drzewko wiosna na balkon. Tam bedzie mialo wiecej miejsca i moze zime tez przetrzyma. Jesli zapowiedza mroz to okryje je agrowloknina.


    OdpowiedzUsuń