Gujawa to pierwsze tropikalne drzewo w mojej kolekcji. To rzadki owoc w polskich sklepach, mimo to miałem szczęście i w tym roku trafiłem na nią w markecie za jedyne 7,99 zł/szt. Z 3 dojrzałych, niezwykle aromatycznych owoców uzyskałem około 100 pestek. Jak będzie z uzyskaniem owocujących drzewek? Jedne źródła podają, że można uzyskać owoce po 2 latach inne, że nie ma gwarancji na uzyskanie owoców i jest to raczej losowe. Postanowiłem, że sprawdzę to samemu.
Mam pestkę i co dalej?
Nasiona mają
zdolność kiełkowania przez kilka miesięcy po wyjęciu z owocu. By zwiększyć szansę i przyspieszyć proces kiełkowania, należy moczyć nasiona w ciepłej wodzie przez 2 dni, lub zalać gorącą wodą na 5 minut. Najlepsze do kiełkowania będzie specjalne
podłoże do siewu i pikowania, temperatura powyżej 20-25° C i najjaśniejsze możliwie miejsce. Nasiona powinny wykiełkować w okresie
2-8 tygodni. Gujawa owocuje po 2-4 latach od wysiewu.
Niezwykłe właściwości?
Aromatyczne owoce słyną z wysokiej zawartości witaminy C (nawet 200-700 mg w 100 g owocu), wyższej nawet pięciokrotnie niż u owoców cytrusowych. Z liści przyrządza się herbatę o działaniu przeciwbiegunkowym.
Pielęgnacja
Gujawa powinna stać w możliwie najjaśniejszym miejscu. Zimą na południowym oknie, latem warto przenieść na balkon lub taras. Wystarczy dobra gleba do roślin doniczkowych, ale warto również pamiętać o drenażu by ochronić korzenie. Podlewać regularnie w sezonie letnim, umiarkowanie w zimowym. Nawozimy nawozem płynnym w sezonie letnim. Przesadzamy raz do roku na wiosnę. Starsze rośliny wytrzymują temperaturę -4° C, ale generalnie temperatura nie powinna spaść poniżej 10° C jeśli chcemy żeby roślina przeżyła.
Opis ogólny
Zimozielone, małe drzewo osiągające wielkość do 10 m, żyje 30-40 lat. Nasiona gujawy były przenoszone przez ptaki, zwierzęta i przez tak długi okres, że trudno tak naprawdę powiedzieć skąd pochodzi pierwotnie gujawa. Obecnie największe uprawy znajdują się w Brazylii.
Liście są bardzo aromatyczne, krótkie-ogonki, podłużne lub eliptyczne o nieco nieregularnym obrysie. Długie na 7-15 cm, szerokie 3-5 cm, skórzaste, z wyraźnie zaznaczonymi równoległymi nerwami, mniej lub bardziej pokryte włoskami na spodzie.
Lekko pachnące, białe kwiaty, wyrastające pojedynczo lub w małych grupach w kątach liści wielkości 2,5 cm. Składają się 4-5 białych płatków, które szybko opadają, w środku znajduje się około 250 biało-żółtych pręcików. Owoce gujawy są okrągłe lub gruszkowate. Mienią się barwami od jasnozielonej, poprzez żółtą, aż do jasnoczerwonej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz